„В „Ma mère l’oye” сме свидетели на впечатляващи оркестрации и виртуозност.... солотата са изпълнени безпогрешно..... В „L'enfant et les sortilèges” Берлинската Фирхармония е безупречна.... Във вокалните партии.... взаимодействието между солистите е впечатляващо, а хоровите изпълнения – неповторими.”

За пръв път след като Берлинската Филхармония и EMI Classics обновиха звукозаписния си договор, Саймън Ратъл и оркестърът изпълняват творбите „L'enfant et les sortilèges” и „Ma mère l’oye” на Равел. Записан по време на концерт в Берлинската Филхармония през декември 2008 г., дискът следва тематиката на предишната им изключително успешна колаборация към друга френска класика, а именно „Symphonie fantastique” на Берлиоз.

Сър Саймън Ратъл е силно привързан към „L'enfant et les sortilèges” („Детето и заклинанията”). След като получава международната награда за диригенти „Джон Плейър” през май 1974 на 19 годишна възраст, Ратъл дирижира въпросната творба с концерт в Ливърпул и постига първия си голям успех. Предстоящият албум обобщава любовта и познанията на диригента за творбата на Равел: „Обичам Равел от малък. Творбите му винаги са били с мен и за мен е изключителна радост да го представя в Берлин.”

Морис Равел написва „L'enfant et les sortilèges” между 1917 и 1925 за либрето на френския новелист Колет, който го избрал между няколко потенциални кандидати. Премиерата на операта се състояла в Монте Карло през 1925 под диригентството на Виктор Де Сабата и хореографията на Джордж Баланхин. Действието се развива в стара къща във френската провинция и разказва за дете, което след кавга с майка си отива в стаята си и в яростта си изпочупва играчките си, които на свой ред оживяват.

Ратъл кометира любимия си композитор: „Равел е бил крадец. Взимал е каквото може от всичко, което го е заобикаляло и като всеки френски композитор, се е вдъхновявал от Изтока. Слушал е музика от Бали и други места в Индонезия. Джазът от 20-те години присъства осезаемо в „L'enfant et les sortilèges”, както и популярният фокстрот....”

Равел написва „Ma mère l’oye” (Сюита за Майката Гъска) като произведение за пет пиана, черпейки вдъхновение от детски приказки като Спящата красавица и др. В тази версия се е състояла и премиерата през 1910 г. в зала Гаво. Следващата година Равел пренаписва творбата, добавя оркестрации, нова интродукция и интерлюдии между отделните части и я превръща в балет. Премиерата е в Париж през 1912 г. „Оригиналните дуети за пиано са по-лесни произведения, предназначени за деца.”, казва Сър Саймън Ратъл за творбата. „Но екзотичните оркестрации и интерлюдиите, водещи от една част в друга с неповторима лекота, със сигурност биха се харесали на децата, но могат да бъдат разбрани само от възрастни, от хора, които ще отворят възприятията си и ще слушат като деца.”
Сър Саймън Ратъл е главен диригент и артистичен директор на Берлинската Филхармония от 2002 г. По време на сезона 2007/2008, който съвпада със 125 годишнината на оркестъра, Ратъл дирижира 72 симфонични концерта в Берлин, и гостува в Австрия, Швейцария, САЩ, Франция и Скандинавия.
Съвместната работа на Саймън Ратъл и ЕMI датира от 1970 г. През този период са издадени редица албуми, печелили множество награди, обхващащи композитори като Брамс, Холст, Шостакович, Прокофиев, Рицхард Щраус, Шуберт и Дебуси. През 2007 г., албумът с „Планетите” на Холст печели „Класически запис на годината” и Brit Award за класическа музика, а „Ein deutsches Requiem” на Брамс печели Грами за най-добро хорово изпълнение. Саймън Ратъл и Берлинската Филхарминия със „Symphony of Psalms” на Стравински получават номинация за Грами 2009 в категорията Най-добро Хорово Изпълнение.

Траклистинг:

Ravel: L’enfant et les sortileges
1) Introduction (4:24)
2) Votre serviteur humble, Bergère (3:16)
3) How's your mug (8:47)
4) Oui, c'est Elle, ta Princess enchantée (7:07)
5) Deux robinets coulent dans un réservoir (4:44)
6) Ah! quelle joie de te retrouver Jardin! (7:24)
7) Sauve-toi, sotte! Et la cage? La cage? (2:56)
8) Ah! C'est l'Enfant au couteau (5:30)

Ravel: Mother Goose Suite (Ma Mere L’Oye)
Cast list:
Magdalena Kozena – L’enfant
Annick Massis – Le Feu, La Princess, La Rossignol
Nathalie Stutzmann – Maman, La tasse chinoise, La Libellule
Sophie Koch – La Bergère, La Chatte, L’Ecurieul, Un Patre
José van Dam – La Fauteuil, Un Arbre
Francois Le Roux – L’Horloge Comtoise, Le Chat
Jean-Paul Fouchecourt – La Théière, Le Petit Viellard, La Rainette
Mojca Erdmann – Une Pastorelle, La Chauvre-souris, La Chouette

Хор: Rundfunkchor Berlin (chorus master Simon Halsey)
Оркестър: Berliner Philharmoniker
Диригент: Sir Simon Rattle

Със съдействието на Анимато Мюзик/EMI.

Teenzona_team
16 Яну 2009 г.