Специално за проекта цигуларят Васко Василев събра формацията Лауреат в разширен състав и записа музиката към постановката.


Младата хореографка Кристин Сундт пристига у нас за репетиции с балетната трупа на Софийска национална опера на нова балетна постановка по приказките „Новите дрехи на краля” и „Червените обувки” от Андерсен. Спектакълът е включен в световната официална програма, одобрена и координирана от Фондация „Ханс Кристиян Андерсен 2005” по повод 200 годишнината от рождението на автора.

Кристин е родена през 1977 г. в Осло, Норвегия. Тя се обучава първо във Великобритания в стила „Чечети”, а след това продължава професионалното си обучение в Кралската балетна школа. Докато е все още ученичка там, тя поставя няколко творби, между които „Бабъл, Ангст и Таро”, с която печели наградата за хореография на името на Сър Кенет Макмилън. Кристин е танцувала в балетната трупа на Кралския балет и Бърмингамския кралски балет. Успоредно с изучаването на политически науки и магистърска степен по администрация на изкуствата, Кристин продължава да се занимава с голямата си любов – хореографията и театъра. Работи по продукциите „Ромео и Жулиета” в Шекспировия театър, както и в няколко мюзикъла, сред които „Шах” и „Кабаре”. Като изпълнител и хореограф Кристин участва в „Шивачът от Глостър” на Беатрикс Потър за БиБиСи и в „Кселебри” с Шърли Беси, където работи с трупата на Кралския балет и Рамбърт Данс Къмпъни. В момента Кристин живее в Лондон и работи в Кралската академия за балет. Занимава се и с преподаване и работа с най-малките почитатели на балетното изкуство на възраст между 3 и 6 години. Има идея за създаването и на специален мастерски клас за деца у нас по време на репециите в България.
Британецът Брус Френч е спциално поканен за художник на декорите; той е и автор на костюмите. Брус е завършил Школата по изкуства „Сейнт Мартинс”. Сред неговите участия като художник на балетни спектакли са: „Ad Infinitum”, „Frozen”, „Knots”, „Absolutely Not”, „Deliverance” и „On Public Display” на Ванеса Фентън (Кралски балет, Ковънт Гардън); „Canciones” на Кристъфър Хампсън (Градски балет, Лондон), „Giselle” (Национален театър, Прага). Брус е художник на костюмите за “A Christmas Carol” (Роял фестивал хол), „Three Finger Soup” и “Six Pack” на Глен Уилкинсън (Рамбърт Данс Къмпъни). Той е художник и на спектаклите „Bouy” (Бънти Матиас и Питър Фарли) и „Alienation” (Театър Роял, Дръри Лейн).
Работата му като художник-постановчик на театрални спектакли включва: „Brave New World” на Малачи Богданов (Торшън Тиътър Къмпъни), „Ричард III”, “Threepenny Opera”, “Titus Andronics”, “Hamlet”, „Romeo and Juliet” (Английски Шекспиров театър), “The Italian Job” (международно турне) и “Yeoman of the Guard” (Д’Оли Карт Опера).
Любопитно за Брус е, че е наложено име и в продукции извън театъра и е работил с артисти като членове на Ролинг Стоунс, Бьорк, Кристина Агилера, Пълп и наградите Брит. Като художник наскоро участва в съвместна изложба с Рони Ууд и Ян Куновски в Прага. Той е носител на наградата „Ейнджъл” за най-добра продукция на фестивала в Единбург през 1998 г., наградите на Тръста за театрален дизайн през 1993 и 1994 г. и номинация за сценичен дизайн на Live Awards през 2002 година.
Историята на музиката за двуактовата постановка е също със своя интересна история, а именно - много от почитателите на фантастичния български цигулар Васко Василев ще се насладят на изпълнието му в класическите пиеси на Едвард Григ (в «Червените обувки») и Йохан Себастиян Бах ( в «Новите дрехи на краля»). Аранжиментите на музиката са дело британеца Мартин Уорд - роден през 1970 г. в Кембридж. В началото на музикалните си занимания той свири на тромпет и пиано, а после учи композиция при Бъкстон Ор и Робърт Сакстън в Школата по музика и театър „Гилдхол”, като същевременно учи и оркестрация при Франсиз Шо и електронна музика при Хавиер Алварез. След завършване на колежа работи в музикалните отдели на Кралската опера и БиБиСи, като придобива опит на всички практически нива от музикалния бизнес. През това време Мартин композира, като през 2000 г. стига до финала на наградите за композитори на АйБиЕм Интернешънъл „Offending Angels” и пише музиката за телевизионните сериали “War Stories” (Дискъвъри Ченъл, 1999), “The Show” (Лаб, 1999) и “Stand Up Britain” (Гранада, 2002), както и за видео филмите на Британския съвет, продуцирани от Лаб. През 2002 г. Мартин е нает да напише музиката за своята първа балетна постановка – „Wind in the Willows” за Кралската опера. На 10 декември 2002 г. е премиерата на спектакъла, оценен изключително високо от критиката и публиката. Спектакълът се играе цял месец и през декември 2003 в Кралската опера и се планира продукцията да тръгне на турне из Великобритания и в чужбина. След този свой успех Мартин написва „PurpleRageDreamScope”, концертна творба за камерен ансамбъл, електро-акустичната работа „Turning Points” за финския тромпетист виртуоз Паси Пиринен и музиката за футуристичния филм „Project Alpha 9889”.
В момента Мартин работи по проекти за балетни постановки на Кралската опера и Английския национален балет, както и по творбата за оркестър и разказвач, озаглавена “The Ancestry of the Wolf”.

Освен Васко, в записите на музиката към спектакъла участват и добре познатите на българските слушатели класически виртуози от разришения състав на формацията Лауреат – виолистът Макс Рисанов, Антон Холоденко, солистите на Оркестъра към Кралската Опера в Лондон – Сергей Левитин, Тони Хофам, Андри Витович, челистът Тим Хю, участвал в записите към саунтрака на „Междузвездни войни”, Дейвид Кохен и други. Музика е изсвирена и записана в имение в областта Кент, Англия, къща с хилядолетна история, където е използвана естествената акустика и звук, част от имението Лъдсдаун.

В крайна сметка, вдъхновението от вълшебните приказки на Андерсен (общо около 190) се оказа основен повод за събирането на едно място толкова много професионалисти от различни области. Благодарение на творбите си, Ханс Кристиян Андерсен (1805 – 1875) е навярно един от най-четените автори в света днес, но дори и приживе той е бил четен и прочут от Русия на изток до Америка на запад
- неговата кариера от най-низшите слоеве на обществото в родното му градче Одензе през проблематичната му адаптация в официалните буржоазни среди в Копенхаген до времето, когато се превръща в обичаен гост в богатите имения в Дания, дворците на крале и принцове и на културната сцена в Европа, му дава достатъчно материал за произведенията му и за не по-малко от три автобиографии, като последната версия е ”Вълшебната приказка на моя живот”, 1855 година.

Вълшебната приказка от танц, музика и усещания ще бъде разказана за първи път на сцената на Националната опера на 14ти и 15ти октомври 2005.

Със съдействието на Virginia Records.

Teenzona_team
11 Окт 2005 г.